Co jest powodem dużego apetytu u osoby po chemioterapii?

Witam, Mam 29 lat jetem w trakcie chioterapii dostaje teraz schemat AC-P. Po chemioterapi biore te leki a mianianowicie Atosse po 1 trzy razy dziennie przez 2 dni i jeszcze dexomethasone krka 8 mg 1 szt przez 3 dni po chemioterapi. Mam po chemi wilczy apetyt. Moglabym ciagle jeść. Zaczynam sie tym martwic bo przytylam juz 6 kg i waga ciagle idzie w górę. Nie wiem co z tym robic? Staram sie jesc zdrowo j duzo warzyw owoców lekkostrawne potrawy a waga nadal szaleje. Z czym to jest związane?

Lek Dexamethasone stosowany u pacjentów onkologicznych ma między innymi działanie pobudzające apetyt, który po chemioterapii jest często zahamowany, stąd możliwe uczucie wilczego głodu. Dodatkowo lek ten należy do glukokortykosteroidów i może sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej w obrębie części ciała, takich jak twarz, kark, klatka piersiowa, ramiona, nogi, talia. Po zakończeniu przyjmowania leku, apetyt i waga powinny powracać do normy, przy zachowaniu zasad zdrowego odżywiania.