Czy można łączyć pomidor z serem?

Witam! Mam pytanie odnośnie łączenia pomidora z serem. Słyszałam, że łącząc pomidor z białym twarogiem tworzą się kryształki wapnia, które osadzają się na stawach i mogą wywołać poważne powikłania. Na logikę jednak, wydaje mi się, że groźniejsze będzie połączenie pomidora z żółtym serem, który wapnia zawiera zdecydowanie więcej. Jak to w końcu jest? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam, Marta

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podana przez Panią informacja jest dość powszechna w artykułach internetowych. Nie jest jednak potwierdzona w żadnym artykule literatury pachowej. W żadnej z publikacji naukowych dotyczących diety w chorobach stawów nie ma zalecenia, by nie łączyć pomidorów i sera białego.

Czasami witaminy czy składniki mineralne w obecności innych składników nie wchłaniają się lub robią to w mniejszym stopniu. Aby temu zapobiec nasza dieta powinna być bardzo różnorodna i powinniśmy spożywać różne zestawienia produktów.