Czy ta bakteria jest groźna dla zdrowia i powoduje problemy z przewodem pokarmowym?

Witam. Z powodu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zdecydowałam się na badanie mykologiczne kał. W badaniu stwierdzono organizm candida Dubliniensis wzrost pojedyncze. Czy ta bakteria jest groźna dla mojego zdrowia i moze powodować problemy z przewodem pokarmowym? Nadmieniam że w ubiegłym roku z powodu problemów z pęcherzem wzięłam parę antybiotyków a w tym roku był ostatni 40 dniowej po którym zaczęły się problemu typu hemoroidy bóle brzucha po jedzeniu nabrzmialy brzuch problemy z wypróżnieniem. Proszę o radę co robić dalej ? Czy jest to groźne ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Candida dubliniensis to nie bakteria, lecz grzyb z gatunku Candida. Najczęstszym patogenem atakującym organizm człowieka jest Candida albicans, który odpowiedzialny jest choćby za powszechną infekcję grzybiczą pochwy. Poza tym grzybem reszta tego gatunku nazywana jest zbiorczo NAC („non-albicans Candida”), a wśród nich znajdują się: C.tropicalis czy właśnie dubliniensis. Więcej o kandydozie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/candida-objawy-przyczyny-rozpoznanie-leczenie.

Leczenie przebiega podobnie, jak w przypadku Candida albicans, czyli za pomocą nystatyny, echinokandyny, flukonazolu itd. – w zależności od postaci. C. dubliniensis jest szczególnie podatne na działanie flukonazolu, natomiast ewentualne leczenie i jego metoda zależna będzie od decyzji lekarza, który Panią skierował na badania. Być może przydatna będzie ta infografika, zachęcam do zapoznania się z nią: https://zywienie.abczdrowie.pl/5-dietetycznych-rozwiazan-zwalczajacych-grzyby-candida.

Grzyb odnaleziony w kale wcale nie musi być sprawcą Pani dolegliwości, zwłaszcza że wiąże się go raczej z infekcjami oka, zapaleniem płuc czy stanami zapalnymi kręgosłupa. Dolegliwości jelitowe mogą mieć wiele przyczyn i wymagają niekiedy szerszej diagnostyki niż tylko posiew kału. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.