Dlaczego niemowlę oddaje luźne stolce?

Witam mój mały trzy miesięczny bobas od tygodnia ma luźne stolce pije NURTAMIGEN LGG od 4 tygodnia życia bo ma uczulenie na bmk i laktozę od małego dostaje witaminę D VIGANTOL i probiotyk BioGaje od dwóch i pół tygodnia dostaje żelazo innofer baby zmienilam probiotyk na FLORACTIN bo akurat BioGaje zabrakło w aptece i od tygodnia mały dostał luźne stolce czy może to być przez probiotyk? Robiłam wszelkie badania morfologia crp ob badania moczu kału na wirusy i jest wszystko ok kupa jest luzna i zielona a zawsze była żółta lub żółta zielona ale zwarta... Podalam dwa razy smecte i elektrolity zalecenia lekarza ale nadal nie znam przyczyny tych kup..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

żaden z podawanych przez Panią leków nie wpływa na pojawienie się luźnych stolców, aczkolwiek zmiana probiotyku może wpływać na rodzaj flory bakteryjnej jelit niemowlęcia. Choć nie jest to objaw typowy dla podawania tego suplementu, to może Pani wrócić do BioGai, jeżeli stosowała ją Pani od pierwszych dni dziecka.

Natomiast kolor kupy, choć może niepokoić, to biorąc pod uwagę wymienione przez Panią specyfiki, raczej wiąże się z przyjmowaniem przez niemowlę żelaza – jest to częsta reakcja na preparaty zawierające ten pierwiastek. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Jeżeli badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to warto poczekać i obserwować dziecko. W takiej sytuacji o wiele ważniejsze jest samopoczucie niemowlęcia: czy ma apetyt, czy nie jest osowiałe, czy nie płacze pozornie bez powodu lub czy nie jest apatyczne. Dodatkowo proszę zwrócić uwagę, czy chętnie spożywa mleko i czy zwiększonej ilości stolców nie towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak ból brzucha lub niepokojący, wyjątkowo przykry zapach kału. Tutaj znajdzie Pani więcej wskazówek: https://parenting.pl/rozwolnienie-u-niemowlaka.

Proszę pamiętać, że o biegunce mówi się, gdy niemowlę oddaje w ciągu 12h od kilku do kilkunastu półpłynnych, wsiąkających w pieluchę stolców – wówczas należy uważnie obserwować dziecko, ponieważ nietrudno wtedy o odwodnienie. W takiej sytuacji sugeruję, by każdy niepokojący objaw konsultowała Pani z pediatrą. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.