Ile może trwać delirka u osoby uzależnionej od alkoholu?

Witam  mam taka sprawę mój tata spadł ze schodów doznał pęknięcia czaszki był pod wpływem alkoholu tydzień leżał na neurochirurgii w trzecim dniu pobytu stracił świadomość zaczął być agresywny i niestety został przywiązany do łóżka dodam ze tata ma problemy z alkoholem od dłuższego czasu pił do 4 piw dziennie rozumiem ze to delirka więc lekarze dawali mu leki na spanie żeby się wyciszył ale mija juz 12 dzień pobytu w szpitalu a on dalej się denerwuje gdy nie podają mu leków na spanie  Chce się spytacile  ile ta delirka może trwać? proszę o pomoc jak można pomoc mojemu tacie tak mi się marzy żeby był taki jak kiedyś.

Witam,
Rozumiem pani zdenerwowanie i niepokój o tatę ale delirium tremens może trwać różnie i jest to zależne od indywidualnego człowieka. Lekarze na pewno wiedzą jak lecyć tatę, proszę wiec im zaufać.
Pozdrawiam

Niestety bez większej ilości informacji niewiele można stwierdzić w zakresie czasu trwania delirium. Stan ten jest zależny od długości uzależnienia alkoholowego, ogólnego stanu psychofizycznego pacjenta, długości ostatniego ciągu alkoholowego itd. Najlepiej proszę pytać lekarzy prowadzących o to, ile przypuszczalnie może trwać stan delirium w wypadku Pani ojca. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Delirium tremens czyli majaczenie alkoholowe jest to stan, w którym dochodzi do zaburzeń świadomości. W dodatku występują często iluzje, omamy, zaburzenia wegetatywne, tj. zwiększenie częstości pulsu oraz pocenie się. Stan ten trwa zawyczaj do około tygodnia i rozpoczyna sięokoło 2-3 dnia od zaprzestania spożycia alkoholu. Delirium tremens przebiega różnie w zależności od osoby i może mieć różną ciężkość i różną długość. U jednej czwartej chorych występują drgawki o charakterze padaczkowym. Majaczenie jest stanem zagrożenia życia i w każdym wypadku wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu. U chorych występują zaburzenia elektrolitowe, tj. hipokaliemia czy hipomagnezemia, kótre mogą przyczynić się do zaburzeńrytmu serca. Moze też wystąpić niewydolność wielonarządowa. Nieleczone delirium tremens w około 5 proc. przypadków może prowadzić do śmierci.

Do zaburzeń tzw. prodromalnych czyli zwiastujących pojawienie się majaczenia alkoholowego należy drżenie mięśniowe, lęk i zaburzenia snu.

Majaczenie alkoholowe trzeba leczyć. W terapii stosuje się bezodiazepiny tj. diazepam, lorazepam i oksazepam. W ciężkich przypadkach stosuje się haloperidol domięśniow lub doustnie. Czasami stosuje się metodę szybkiego nasycenia benzodiazepinami w przeciągu 1-2 godzin, tak żeby pacjent spał. W leczeniu mają też zastosowanie witaminy z grupy B, których często występuje niedomiar u alkoholików.

Delirium powinno trwać kilka dni do około tygdnia. Przedłużone trwanei tego zespołu może śwaidczyć o innej etiologii objawów. To, że Pański ojciec przyjmuje leki nasenne nie musi oznaczać, że ma delirium tremens. Delirium daje objawy znacznie cięższe niż zaburzenia snu. W sprawie diagnozy proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym.