Jak mam rozumieć te wyniki na tym etapie ciąży?

Witam proszę o pomoc, mam 26 lat pierwsza ciąża (13tydz 2dni) oto moje wyniki CRL=70.4mm, hCGb = 2.36 MoM, PAPP-A =0.34 MoM, NT =1.9mm /1.03 MoM. Zespół downa 1:153, zespół edwards/pataus 1:38,578. Dodano Komentarz o niskim poziomie PAPP-A. Bardzo proszę o pomoc jak rozumieć te wyniki?dodam że mieszkam w UK i wyniki nie zostały omówione przez lekarza Umieram z niepewności

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niski poziom PAPP-A oznacza pewnie niskie stężenie białka PAPP-A (poniżej 0,5 MoM), które sugeruje większe ryzyko wystąpieniu zespołu Downa u dziecka, ale wówczas jest wyższy poziom beta hCG – powyżej 2,52 MoM. Z kolei stężenie białka PAPP-A poniżej 0,33 i beta hCG poniżej 0,33 świadczą o zwiększonym ryzyku wystąpienia u dziecka zespołu Edwardsa i zespołu Patau. O tych zaburzeniach chromosomowych mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-genetyczne.

Zatem Pani wyniki badań mówią, że ryzyko wystąpienia dwóch ostatnich chorób wynosi 1:38,578 (jedna na ponad 38 tysięcy kobiet z takimi wynikami urodziła dziecko z którymś z tych schorzeń), zaś jest większe w przypadku trisomii 21 – czyli jedna na 153 kobiety urodziła dziecko z zespołem Downa. Pod tym adresem może Pani dowiedzieć się więcej o trisomii 21: https://portal.abczdrowie.pl/trisomia-21-przyczyny-dolegliwosci-rodzaje.

Niestety według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za nieprawidłowe uznawane są wyniki, w których wyliczone zostanie ryzyko poniżej 1:300. Gdy ryzyko wynosi pomiędzy 1:100 a 1:1000 pacjentka powinna mieć wykonane badanie wolnego płodowego DNA – zdaniem ekspertów m.in. z Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/papp-a.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.