Jak pomóc dziecku, które źle się odżywia?

Jak pomoc dziecku które źle się odzywia Córką 14 lat 155cm wzrostu 44kg wagi obecnie a ok 2 miesiące temu 55kg spożywa 500kcal dziennie i mimo że obecnie waży 44 kg nie chce zmienić nawyków żywieniowych Martwię się że doprowadzi to do anoreksji i innych chorób nie wiem jak do niej dotrzeć każda próba rozmowy kończy się odejściem i zamknięciem w pokoju

Dzień dobry,

Na wstępie warto zaznaczyć, że najczęściej wykorzystywany wskaźnik do oceny stanu odżywienia, mianowicie indeks masy ciała BMI (ang. body mass index) wskazuje, że Pani córka mieści się obecnie w zakresie normy dla dziewcząt w wieku 14 lat, choć jest to dolny zakres normy, stąd nie zaleca się ubytku masy ciała. Szacuje się, że podstawowa przemiana materii, która stanowi około 70 % całkowitego dziennego zużycia energii, w przypadku Pani córki wynosi około 1300 kcal na dobę. Jest to największy składnik spoczynkowej przemiany materii i zależy przede wszystkim od płci, wieku, wzrostu, masy ciała oraz stanu fizjologicznego danej osoby. Określa najniższe zużycie energii na procesy niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych. Do fundamentalnych funkcji życiowych zalicza się pracę układu oddechowego, immunologicznego, nerwowego oraz sercowo-naczyniowego, budowę i odbudowę tkanek, a także utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Oznacza to, że koniecznie należy zwiększyć ilość energii w diecie Pani córki i stopniowo dążyć do poprawy dotychczasowego sposobu odżywiania na wzór piramidy diety śródziemnomorskiej lub polskiej piramidy zdrowego żywienia i stylu życia dla dzieci i młodzieży. W tym celu zachęcam Panią do rozmowy z córką w oparciu o schemat porozumienia bez przemocy, który został opracowany przez amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga. W sytuacji dalszych trudności w komunikacji sugeruję wizytę u wykwalifikowanego psychodietetyka, bądź psychoterapeuty.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424