Jak wygląda konizacja szyjki macicy?

Czym różni się konizacja szyjki macicy od chirurgicznej konizacji szyjki macicy? Witam . Parę dni temu przeszłam zabieg chirurgicznej konizacji szyjki macicy. Cytologia CIN 3 z hsil i dysplazja nabłonka. W wypisie dopiero zauważyłam ,że kod choroby wskazuje na chirurgiczną konizacje. Czym te 2 zabiegi się różnią? W wypisie nie ma nic napisane ile wycięli tej szyjki, jedynie że odbyło się chirurgiczną konizacja z wyłyzeczkowaniem szyjki i jamy macicy. Wykonuje ciężką pracę fizyczną, zwolnienie mam na 3 tygodnie , a za 4 wizytę kontrolną. Nie wiem czy wracać do pracy , czy postarać się o zwolnienie do czasu wizyty. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

konizacja szyjki macicy jest zabiegiem chirurgicznym. Można ją wykonywać w celach diagnostycznych lub diagnostyczno-leczniczych – tak jak w Pani przypadku, gdy wynik cytologii jest niepokojący.

Polega na wycięciu zmienionych chorobowo tkanek ściany macicy, natomiast w tym celu ginekolog może wykorzystać jedną z trzech metod: laser, skalpel lub pętlę elektrochirurgiczną. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/konizacja-szyjki-macicy-petla-elektrochirurgiczna.

Niemniej, niezależnie od wykorzystanego narzędzia, konizacja zawsze jest zabiegiem chirurgicznym – zatem kod został wpisany poprawnie, zaś określenie „konizacja” oznacza „konizację chirurgiczną” – nie ma tutaj błędu.

Jeśli chodzi o rekonwalescencję, to zwyczajowo zakłada się, że trwa ona ok. 3-4 tygodni, więc po upływie 3. tygodni może Pani pracować pod warunkiem, że nie wystąpią niepokojące dolegliwości, bóle, krwawienia, plamienia. Być może przydatny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-kobiet-po-operacjach-narzadow-plciowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.