Jakie mogą być konsekwencje wstrząśnienia siatkówki?

Wczoraj dostałem piłką na WF-ie w oko. Od razu po uderzeniu, przez pół widoczności prawego oka miałem ciemną plamę, która uniemożliwiała mi widzenie na tę połowę (plama była od dołu). Od razu poszedłem do okulisty, który po zbadaniu mi dna oka stwierdził, że mam wstrząśnienie siatkówki. Jak należy się zachowywać przy takim urazie? Jak długo się go leczy i jakie on może nieść za sobą konsekwencje? Czy jest to poważny uraz? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przy wstrząśnieniu siatkówki - objawy i powikłania zależą od siły procesu i lokalizacji. Jeżeli dojdzie do trwałego uszkodzenia fotoreceptorów i nabłonka barwnikowego siatkówki, może dojść np. do ubytków w polu widzenia. Po takim urazie nie można wykonywać wysiłku fizycznego oraz pochylać głowy do dołu. Czas rekonwalescencji ustala indywidualnie lekarz na podstawie nasilenia zmian.

Powikłaniem takiego stanu może być odwarstwienie siatkówki, które daje określone zaburzenia widzenia w zależności od lokalizacji. Leczeniem w takim przypadku jest leczenie operacyjne, np. laseroterapia. Po takim urazie potrzebna jest kontrolna ocena siatkówki przez lekarza, a po fazie rekonwalescencji warto wykonać badanie pola widzenia w celu oceny, czy doszło do jakichkolwiek trwałych uszkodzeń.

Tutaj znajdzie Pan filmik na temat odwarstwienia siatkówki.

Serdecznie pozdrawiam!