Obniżony poziom płytek krwi

Witam! Właśnie odebrałem wyniki badań krwi. Wszystko jest w normie oprócz poziomu płytek krwi. Norma wynosi 140-440, a mój wynik to 129. Czy są powody do niepokoju?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Wynik jest tylko nieznacznie obniżony, dlatego nie budzi niepokoju. W wynikach płytek krwi, również często zdarza się zaniżenie wyniku, poprzez "posklejanie" się płytek w próbce krwi. W razie wątpliwości taki wynik powtarza się, pobierając krew na cytrynian (który przeciwdziała sklejaniu się płytek). Dlatego w razie dalszego niepokoju, proponuję powtórzenie badania z pobraniem krwi na cytrynian.

Tutaj znajdzie Pan artykuł o badaniach krwi.

Serdecznie pozdrawiam!