Od czego zależą wahania poziomu cukru?

Witam. 22 lata, pisze z pytaniem dotyczącym cukru we krwi. Zmierzyłam sobie rano na czczo cukier glukometrem, wynik: 112, wieczorem godzinę po posiłku wynik był: 95. Dlaczego po posiłku cukier jest mniejszy niż na czczo, czy to normalne?

Dzień dobry,

Cukier na czczo jest zbyt wysoki. Proszę wykonać test obciążenia 75 g glukozy - tzw. krzywą cukrową z jednoczesnym oznaczeniem glukozy i insuliny na czczo oraz 1 h i 2 h po wypiciu roztworu glukozy. Może mieć Pani hiperinsulinemię związaną z insulinoopornością. Zwłaszcza, jeśli ma Pani problemy z redukcją masy ciała, albo po posiłkach, zwłaszcza obfitych czuje się Pani senna lub po jakimś czasie odczuwa Pani wzmożony głów, ew. "napady" ochoty na coś słodkiego. Glikemia na czczo wynosząca 112 mg/dl jest to już nieprawidłowa glikemia na czczo. Pomiar pochodzi z glukometru, w którym oceniane jest stężenie glukozy we krwi włośniczkowej, a nie we krwi żylnej. Dodatkowo glukometry bywają niezbyt dokładne, dlatego właściwe byłoby sprawdzenie glukozy i insuliny we krwi żylnej w teście OGTT. Proszę przed testem nie zmieniać dotychczasowej diety. test powinien być wykonany rano na czczo, optymalnie 8-12 h od ostatniego posiłku. Po wypiciu roztworu glukozy, aby wyniki testu były wiarygodne, powinna Pani przez dwie godziny siedzieć i czekać na kolejne pomiary. Warto więc wziąć ze sobą książkę, gazetę, telefon lub tableta z dostępem do internetu :)

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych