Zerwanie mięśnia brzuchatego łydki - jak to leczyć?

Od kilku dni czułam narastający ból nogi w okolicy łydki. Był to ciągły skurcz łydki i ból w dołku podkolanowym. Lewą nogę miałam jak gdyby sparaliżowaną. Nie mogłam chodzić. W nocy wezwałam pogotowie. Mam nadciśnienie, myślałam że może to początek choroby zakrzepowej. Lekarze to wykluczyli - nie było obrzęku, noga była ciepła. Podali i.v. Ketonal i po kilkunastu minutach pojechali. Ból chwilowo minął, ale skurcz nie. Rano było trochę lepiej, więc lekko kulejąc poszłam do pracy. Po 7 godzinach stojącej pracy ból był tak silny, że nie mogłam chodzić. Lekarz ogólny podejrzewał zapalenie żył głębokich (na SOR po badaniach USG żył i dimerów z krwi - wykluczono). Odesłano mnie do ortopedy. Badanie USG mięśni i stawów wykazało zerwanie części włókien brzuśca przyśrodkowego mm brzuchatego łydki z widocznym ich obkurczeniem się podczas ruchów czynnych. Mam założoną ortezę od kostki do kolana oraz Claxane 40 mg 1 raz dziennie. Unieruchomienie ma trwać 4 tygodnie. PO dwóch dniach dalej boli mnie noga. Jeśli leżę i mam ją wysoko jest spoko, ale jak tylko wstanę za moment czuję, jak napływa skurcz i piekielnie boli mnie noga (muszę ją podnieść wyżej wtedy jest lepiej). Proszę mi odpowiedzieć, co to za choroba? Jak długo się to leczy? Na co mam uważać? I czy ten ból może trwać tak długo mimo unieruchomienia?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Mięsień brzuchaty, jak zresztą każdy inny może ulec naderwaniu lub zerwaniu, kiedy przy zwiększonym rozciągnięciu włókna ulegają nadmiernemu przesunięciu względem siebie i przestają zachowywać spójność. Pierwsza pomoc może w znacznym stopniu ulżyć poszkodowanemu. Mięsień brzuchaty łydki ulega naderwaniu, kiedy stopa jest zgięta ku górze w większym stopniu niż pozwala jej na to normalny zakres ruchu. Pacjenci zgłaszają zazwyczaj, że słyszeli kliknięcie, które pojawia się w momencie oderwania mięśnia od ścięgna Achillesa.

Doraźnie w razie bólu warto przykładać kompres z lodu, ale nie należy kłaść lodu bezpośrednio na skórę (to może spowodować odmrożenie). Warto owinąć torebkę z lodem w ręcznik lub ściereczkę i przykładać na 15-20 minut co kilka godzin. Można także zastosować delikatny ucisk na bolącą powierzchnię. Kończynę umieszcza się powyżej poziomu serca i opiera się ją wygodnie (umożliwia to odpłynięcie krwi i zmniejsza dyskomfort).

Musi Pani odpoczywać, nie chodzić zbyt wiele i nie używać schodów. W zasadzie każdy z mięśni kończyn dolnych uczestniczy w chodzeniu, więc nie ważne który ostatecznie jest zerwany, gdyż na pewno zostanie on użyty przy chodzeniu a to tylko przedłuża proces rekonwalescencji. Można zastosować leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych, by zmniejszyć ból. Takie urazy goją się stosunkowo długo i nie trudno o wznowę kontuzji, tak więc faktycznie powrót do pełnej sprawności może trwać 3 miesiące a może i nawet dłużej. Proszę stosować się do zalecań lekarza i nosić ortezę. Pomaga ona ustabilizować mięśnie a także wspomaga ona pracę całej kończyny.