13 lat, 161 cm, 65 kg - ile powinnam schudnąć?

Bardzo proszę o odpowiedź jak mogę schudnąć, bo uważam, że ważę za dużo. Jest to dla mnie bardzo, bardzo ważne i chciałabym jakąś skuteczną dietę jakby można było.

ponad rok temu

Witam,

W chwili obecnej jesteś na skraju nadwagi i otyłości.

Powinnaś podjąć następujące kroki:
1. udać się wraz z rodzicami do lekarza i zbadać przyczynę problemu z masą ciała (dobrze byłoby wykonać także podstawowe badania krwi - od ich wyniku zależy rodzaj diety oraz badania stężenia hormonów m.in. tarczycy - przy niedoczynności obserwuje się nadmierne tycie),
2. wprowadzić zmiany w sposobie żywienia,
3. zwiększyć aktywność fizyczną (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań),
4. uregulować pory posiłków (optymalnie 5 posiłków, co ok. 3 godziny).

Warto także wyeliminować lub ograniczyć spożycie produktów takich, jak:
cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli w oparciu o rozmowę z rodzicami i konsultację lekarską podjęta zostanie decyzja o włączeniu odchudzania, powinno ono przebiegać pod okiem dietetyka.

Pozdrawiam