18 lat, kobieta... Nie wiem, co robić dalej

Witam, mam problem, nie wiem, czy dalej być z moim chłopakiem. Jesteśmy razem od 3 lat. Kocham go bardzo i wiążę z nim moją przyszłość, ale od dłuższego czasu, jak się kłócimy, zawsze twierdzi, że jest to moja wina. Moje koleżanki radzą mi, żebym nie była z nim. Ale ja nie wiem, czego chcę. Całe dnie spędzamy razem. Zachowuje się chamsko wobec mnie: (mówi, że jestem głupia). Jest strasznym leniem. Jak chcę się przytulić, to robi krzywą minę. Całuje mnie tylko na do widzenia. Przy kolegach mnie olewa, jakby się popisywał. Mówi, że się czepiam go o wszystko. Na spacery nie chce chodzić, bo mu się nie chce. Jakby mógł, to by tylko grał cały dzien. Chcę, żeby zwrócił na mnie uwagę, żeby było dobrze. Jest starszy ode mnie o 2 lata. Mówi, że jestem dla niego najważniejsza. Zostawił mnie po roku dla jakieś innej, ale po 1,5 miesiąca wróciliśmy do siebie (jak nie byłam z nim, to ciął się). Gdy nie byłam z nim, było mi bardzo smutno, wszystko mi się z nim kojarzyło, cały czas płakałam. Nie wiem, co robić. Zabrania mi spotykania się z koleżankami, bo mówi, że mnie wyciągają do jakichś kolesi. Rozmowa z nim kończy się kłótnią. Zawsze to ja pierwsza się odzywam=((

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
decyzję o tym, czy chcesz być ze swoim chłopakiem, czy nie, musisz podjąć sama. Przede wszystkim zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od związku i jak te oczekiwania mają się do rzeczywistości. Piszesz, że bardzo kochasz swojego chłopaka, jednak jest wiele zachowań, które Ci przeszkadzają.
Związek uczuciowy powinien opierać się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i miłości, jeśli tych elementów brakuje, wtedy mogą pojawić się wątpliwości co do uczuć własnych i partnera. Dlatego proponuję Ci, żebyś szczerze porozmawiała ze swoim chłopakiem i powiedziała mu, że ranią Cię niektóre jego zachowania. Rozumiem, że możesz się obawiać, że i ta rozmowa zakończy się kłótnią, więc możesz napisać list, w którym jasno wyrazisz swoje uczucia.
Postaraj się również zadbać o swoje granice, masz prawo spotykać się z koleżankami i realizować własne cele, dojrzały związek polega między innymi na tym, że pomimo bycia razem każda z osób ma możliwość własnego rozwoju.
Być może rozmowa z partnerem przyniesie pozytywne efekty, jeśli jednak tak się nie stanie, będziesz musiała podjąć decyzję. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, co Ty czujesz, i czego oczekujesz od bycia z drugą osobą.
Pozdrawiam serdecznie