2,5-letni syn każe się karmić: jak nauczyć go jeść samodzielnie?

Mój syn ma 2,5 roku i nie chce jeść sam łyżeczką, tylko każe się karmić. Jak mam go nakłonić do samodzielnego jedzenia? Dodam, że idzie do przedszkola i chciałabym, żeby jadł samodzielnie. Pieczywo też je nieposmarowane - żadnej nakładki na chlebie czy bułce, tylko suche. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Zastanawiam się, czy Pani synek posiada umiejętność samodzielnego jedzenia i tylko "chwilowo" domaga się karmienia, czy może nie posiada tej umiejętności i po prostu tak już jest, że mama go karmi. Ważne jest to o tyle, że w pierwszym przypadku dziecko weszło w okres dość wyraźnego przejawiania swoich potrzeb, stara się dominować i decydować o tym, co robią inni i jak mają wyglądać i być ułożone przedmioty w mieszkaniu. To przejściowy stan, wpisany w rozwój dziecka. Wskazana jest cierpliwość i zrozumienie oraz świadomość, że taki stan nie trwa wiecznie. Jeśli dziecko posiada jakąś umiejętność, to na pewno jej nie zapomni. W przypadku drugim niestety widoczne są pewne zaniechania z wcześniejszych etapów rozwoju, czyli np. uniemożliwianie dziecku samodzielnego jedzenia, sprawdzania konsystencji jedzenia, jego faktury, możliwości ubrudzenia się, zabawy jedzeniem.

Pozdrawiam

proszę spróbować metody BLW maluch lubi wybór, można wybrać z synkiem naczynia i sztućce, zastosować zachęty lub medal za samodzielne zjedzenie itp