20 - dniowy cykl

Witam,
mój cykl miesiączkowy jest regularny i trwa 20 dni. Po 20 dniach następuje krwawienie i trwa ono 5-6 dni. Podczas krwawienia (w pierwszych dniach) pojawiają się, nie wiem jak to nazwać, wygląda jak skrzepy krwi, bardzo ciemne, a pod koniec cyklu krew jest brązowawa.

Chciałam wiedzieć czy to normalne i czy powinnam udać się z tym do specjalisty? Czy miesiączka występująca co 20 dni jest w porządku?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

O zbyt częstych miesiączkach mówimy w przypadku, gdy cykle są krótsze niż 22 dni. Takie miesiączki często występują u młodych dziewcząt (11-12lat), które wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie.
Inny przyczynami takiego stanu są cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego lub przy skróceniu fazy folikularnej dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. Proponuję udać się na wizytę do ginekologa, który jeżeli uzna za konieczne, wykona podstawowe badania hormonalne, ponieważ w ten sposób można najłatwiej wykluczyć wymienione zaburzenia. Jeżeli wszystkie badania hormonalne będą prawidłowe, może się okazać, że takie skrócenie cyklu u Pani, nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o fizjologii cyklu miesięcznego.

Serdecznie pozdrawiam!