22. tydzień ciąży i strach przed konfliktem serologicznym

Witam. Jestem w 22 tygodniu ciąży. Około 10 tygodnia zrobiono mi badanie grupy krwi i okazało się, że to A RhD -. Chłopak ma grupę A RhD . No i tutaj moje wątpliwości. Z grup krwi wynika, że może pojawić się konflikt serologiczny, ale lekarz nic z tego nie robi, jedynie mnie wyśmiał. Chciałabym dowiedzieć się czy lekarz właściwie postąpił lekceważąc moje obawy? I czy wszystko będzie okej jeśli USG połówkowe wykonam pod koniec 24 tygodnia, bo tak mi kazał lekarz. Nie stać mnie na lepszego lekarza

Milena Lubowicz

Konflikt serologiczny w czasie prawidłowej pierwszej ciąży obecnie nie jest żadnym problem, gdyż przeciwciała matka najczęściej wytwarza w czasie porodu. W profilaktyce obecnie podaje się immunoglobulinę anty-D do 72 godzin po porodzie. Także proszę wziąć ze sobą do szpitala wyniki badań krwi swoje i ojca dziecka, a odpowiednia profilaktyka zostanie wdrożona.
Polecam lekturę:
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/co-to-jest-konflikt-serologiczny_35339.html
Pozdrawiam