22/23 tydzień, długość szyjki 36mm

Dzień dobry.
Pierwsza ciąża, 22 tydzień, długość szyjki 36mm, twarda, w stresie bez zmian. Na USG powiedzieli, że jest to w porządku. Mój doktor twierdzi, że to stanowczo za mało na tym etapie ciąży i myśli o zaszyciu/wkładce. Trochę zgłupiałam.
Czy taka długość jest normalna, czy powinnam zacząć się przejmować?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Prawidłowa długość szyjki macicy w drugim trymestrze (na podstawie pomiarów w USG) wynosi średnio ok. 40 mm (38-42 mm). Jeżeli wynosi ona poniżej 25 mm, ryzyko porodu przedwczesnego wzrasta kilkukrotnie i wskazane jest założenie pessarium lub szwu szyjkowego. W badaniu USG ocenia się również ujście wewnętrzne szyjki (czy się nie rozwiera). Wygląda na to, że nie ma w Pani przypadku powodów do niepokoju. Być może jednak Pani lekarz ma inne powody, dla których twierdzi, że konieczna jest w Pani przypadku interwencja?
Pozdrawiam serdecznie!