29 kobieta, zaszłam w ciąże parę dni po łyżeczkowaniu. Nawet nie doczekałam się pierwszej miesiączki! Kiedy więc miałam owulacje?

Witam.
Mam pytanie. Poroniłam 7 tygodniową ciąże, po łyżeczkowaniu dopiero 12 dnia zaczęłam współżyć i tym samym czekałam na pierwszą miesiączkę po poronieniu, lecz jej nie dostałam, więc po dwóch tyg zrobiłam test ciążowy. Okazało się, że jestem w ciąży. Udałam się do ginekologa i potwierdził to. Obecnie jestem już 12 tygodniowej ciąży, ale zastanawia mnie jedno, kiedy miałam owulacje jak nawet nie dostałam miesiączki po usunięciu czekałam na nią, by na nowo liczyć dni, a tu okazało się, że jestem posiadaczką maleństwa na nowo, czyli zaszłam w ciążę 12 dzień po łyżeczkowaniu.
Każda kobieta ma owulacje przed pierwszą miesiączką po czyszczeniu? Czy powinna wystąpić po miesiączce? I kiedy dokładnie zaczęłam mieć tą owulacje, to był pierwszy dzień, a może ostatni owulacji?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Menstruacja stanowi ukoronowanie cyklu płciowego, mimo że liczymy dni cyklu zaczynając od pierwszego dnia krwawienia. Innymi słowy jest ona następstwem całego szeregu cyklicznych zmian hormonalnych, po drodze których występuje owulacja. Dlatego zwykle, by wystąpiła menstruacja, musi wystąpić wcześniej owulacja- chyba że mamy do czynienia z cyklami bezowulacyjnymi, w których nie występuje druga, lutealna faza cyklu.

Po poronieniu pierwsza owulacja występuje zwykle w 2-4 tygodni. Dlatego stosunek odbyty w 12 dni po łyżeczkowaniu jak najbardziej mógł doprowadzić do zapłodnienia. Trudno określić kiedy doszło do owulacji, najłatwiej byłoby to zrobić na podstawie wczesnego badania USG ciąży i szacunku jego wieku w tym badaniu. Teoretycznie owulacja mogła wystąpić najwcześniej w pierwszy dzień kiedy rozpoczęła Pani współżycie, skoro doszło do zapłodnienia.

Owulacja trwa najwyżej kilka godzin, nigdy dni.

Pozdrawiam serdecznie!