3,5-latek nie chce mówić więcej

Witam.

Mój synek ma 3.5 roku. Mówi nie, tak, dzieci, gdzieje, chcie. I na tym kończy się wypowiadanie innych słów. Wszystko rozumie. Wykonuje wszystkie polecenia. Jest zdolnym chłopcem. Ma dobrą pamięć wzrokową. Układa puzzle. Dokładnie jak coś chce, pokazuje palcem. Dlaczego tak się dzieje? W czym jest problem? Proszę o poradę. Jak był malutki mając 10 dni leżał w szpitalu, miał poparzenie w górnym odcinku przełyku. Stało się to przez butelkę, którą kupiliśmy z termometrem, która nas zawiodła. Czy przez to oparzenie mogą być problemy z mową? Proszę o odpis.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Synek rzeczywiście wypowiada niewiele słów. Proponuję pójść z synkiem do laryngologa, żeby sprawdził, czy w budowie aparatu mowy nie ma żadnych nieprawidłowości oraz do logopedy, który dokładnie oceni kompetencje językowe synka.

Proszę skusić się na drobny eksperyment, np. w sytuacji, gdy synek chce coś, co  Pani trzyma w ręku, proszę do niego powiedzieć "Powiedz daj" i czekać. Może synek powtórzy cały wyraz albo jego początek i wtedy otrzyma upragniony przedmiot. Każdą zakończoną nawet drobnym sukcesem próbę warto chwalić, mówiąc, np. "Bardzo się cieszę, że powiedziałeś daj".

Życzę powodzenia.

Proszę skonsultować się z logopedą, po ocenie mowy logopeda zaleci wykonywanie ćwiczeń. Co do poparzenia przełyku, to głównie mogłyby się przejawiać w zaburzeniach połykania. Nie ma żadnej informacji, który stopień poparzenia stwierdzono i jak dziecko radzi sobie teraz przy posiłkach.