6,5-miesięczne niemowlę często się budzi

Witam! Jestem mamą 6,5-miesiecznej dziewczynki, karmiona piersią. Od początku słabo spała, budziła się po 6-10 razy w nocy, w dzień drzemki po 20-30 minut. Około 3-4 miesiąca zaczęło być lepiej, czyli 3-4 pobudki w nocy, ale od około 5 miesiąca masakra... Kładzie się około godz. 20.00, śpi godzinkę, czasem krócej, budzi się co 40 minut, czasem częściej. Ząbki już dwa mamy, więc raczej to nie to:( Śpi razem ze mną w łóżku, jak zaczyna płakać daję smoka lub pierś i zasypia - rzadko się zdarza, żeby dłużej płakała. Ostatnio nawet pomaga przełożenie na boczek lub dotknięcie mojego policzka do niej - tak jakby poczuła tylko, że jestem i zasypia. Czyżby to była przyczyna spania razem i sprawdzania, czy jestem? Proszę o odpowiedź, ponieważ nie mam już siły... Co zrobić, żeby wreszcie zaczęła spać jak człowiek:)

Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Jest bardzo wiele przyczyn problemów ze snem niemowląt. Najczęstszą przyczyną częstych wybudzeń dzieci w wieku 4-8 miesięcy jest ząbkowanie. Wspomniała Pani, że w tym przypadku raczej nie o to chodzi, gdyż już 2 ząbki się wyrżnęły. Proszę pamiętać, że każdy nowy ząbek będzie w pewien sposób drażnić maluszka. Każde dziecko ma też różną tolerancję tego dyskomfortu i inaczej reaguje. Być może Pani córka przechodzi to właśnie w ten gorszy sposób. Warto na dzień dawać często dziecku różnego rodzaju gryzaczki, by "ćwiczyło" dziąsła.

Wiele osób uważa, że większość niepokojących objawów u niemowląt wywodzi się z przewodu pokarmowego - kolejną bardzo częstą przyczyną problemów z zasypianiem dziecka jest tzw. fizjologiczny refluks żołąkowo-przełykowy, trwający do ok. 6-7 miesiąca życia. U niektórych dzieci, niestety, przechodzi w postać przewlekającą się - tzw. patologiczny refluks. Czy dziecko często ulewa? Jak jest z karmieniem? Czy ma apetyt? Czy jak w nocy się przebudza, chce jeść? Warto zadać sobie te pytania przed skonsultowaniem problemu z lekarzem pediatrą. Zalecam taką wizytę zawsze, gdy coś Panią niepokoi lub z czymś sobie Pani nie radzi.

W większości przypadków niemowlęta wyrastają z problemu krótkiego spania z wiekiem. Proponuję uzbroić się w cierpliwość. Jeszcze trochę czasu minie, zanim, jak to Pani opisała, Pani córeczka będzie spać jak człowiek.

Co do Pani pytania o wspólne spanie z dzieckiem - uważam, że najwyższa pora, by zastanowić się nad samodzielnym spaniem dziewczynki w jej własnym łóżeczku. Sposobem na przyzwyczajanie dziewczynki do samodzielnego spania jest układanie śpiącego dziecka (tuż po zaśnięciu) w łóżeczku - na początku w czasie drzemek w ciągu dnia, następnie w nocy. Początkowo mogą być z tym problemy, ale one występują zawsze, gdy wprowadza się coś nowego. Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.