60 kg nadwagi to niewątpliwie problem - co zrobić?

Witam. Mam 18 lat ok 190 cm wzrostu i ważę 158 kg mężczyzna. Próbowałem schudnąć kilka razy ale bez skutku schudłem 15-20 kilo, a potem przytyłem więcej. Mam słaby metabolizm prawie wcale nie wychodzę z domu ciągle siedzę przy komputerze i telewizorze Jem normalne porcje posiłków lecz czasami potrafię zjeść ogromne porcje i czasami zjeść ogromne ilości słodkiego śniadanie jem o 11-12 obiad ok 18 kolacja 20-22 mam inny tryb życia nocny stąd takie godziny moim największym problemem są napoje słodzone. Na początku piłem soki od 2-3 litrów dziennie ale potem zacząłem pić coca cole z początku 2 lity aż potem do 5 litrów dziennie teraz nie mogę pić tyle koli bo mnie żołądek boli po 4 litrach . Moje jedyne rozwiązanie to ośrodek otyłości w mojej rodzinie były dwie osoby otyłe Ja osobiście jestem ogólnie zdrowy tylko mam nadciśnienie.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Powinieneś jak najszybciej skontaktować się z dietetykiem i lekarzem. Twoje BMI wynosi 43,7. Oznacza to, że masz otyłość III stopnia, tzw. kliniczną. Taka masa ciała zagraża Twojemu zdrowiu i życiu, dlatego jak najszybciej podejmij próbę odchudzania.

Pierwszy etapem powinna być terapia dietetyczna, ew. wspomagana farmakologią. Ponadto musisz włączyć do swojego trybu życia aktywność fizyczną. Na początek niech będą to zwykłe prace domowe - odkurzanie, zmywanie itp. oraz wolne spacery na świeżym powietrzu - wszystko w ramach możliwości. Nie powinieneś się jednak poddawać, z czasem postępu terapii będzie Ci łatwiej wykonywać różne ćwiczenia.
Jeżeli tak zastosowana terapia odchudzająca nie da efektów, należy przemyśleć wraz z lekarzem możliwość zabiegu bariatrycznego.
Prawdopodobnie nadciśnienie, które u Ciebie występuje jest związane z otyłością. Zmiana diety, stopniowe chudnięcie, aktywność fizyczna mogą przyczynić się do zmniejszenia przyjmowanych dawek leków. Jednak o wszystkim decyduje lekarz prowadzący.
Polecam zapoznanie się z artykułami nt. diety DASH. Jest to terapia stosowana u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dash
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-nadcisnienie-przepisy
http://portal.abczdrowie.pl/sol-a-nadcisnienie
http://portal.abczdrowie.pl/jak-obnizyc-nadcisnienie-za-pomoca-diety

Nie leczona otyłość III stopnia może prowadzić do bardzo szybkiego rozwoju cukrzycy typu 2, miażdżycy, hiperlipidemii oraz chorób układu krążenia.
Jesteś osobą młodą, więc organizm powinien szybko zareagować na zmiany dietetyczne. Radziłabym zrezygnowanie z picia słodkich napojów gazowanych i soków. Zawierają bardzo dużą ilość sacharozy (330 ml napoju gazowanego zawiera ok. 11 kostek cukru). Ponadto ureguluj swój sposób żywienia - spożywaj 5 posiłków dziennie, o małej objętości, włącz do swojego menu pełnoziarniste produkty, odtłuszczone mleko i jego przetwory, świeże warzywa, owoce, chude mięso. Zrezygnuj z potraw smażonych, tłustych, dań typu fast-food, słonych przekąsek - chipsów, paluszków, słodyczy.

Pozdrawiam