USG w 7 tygodniu ciąży a brak zarodka

Witam! Chciałabym zapytać dlaczego w USG w 7 tygodniu ciąży nie widać zarodka? Zbliżenie było 3 czerwca, 26 lipca z USG wyszło, że jestem w 6/7 tygodniu ciąży, ale nie było zarodka. Czy powinien już byc widoczny? Z moich obliczeń wynika, że to 7 tygodni i 3 dni. Bardzo proszę o odpowiedź, boję się czy ciąża przebiega prawidłowo. Czy w USG w 7 tygodniu ciąży zarodek powinien być już widoczny czy jednak zdarzają się sytuacje, że jeszcze go nie ma? Czy istnieje ryzyko, że ciąża jest zagrożona albo że brak zarodka oznacza poronienie? Strasznie się martwię, z mężem staraliśmy się o dziecko i teraz nie wiem czy przeżyje... Jak powinien wyglądać prawidłowy zarodek w USG w 7 tygodniu ciąży? Powinien być normalnie widoczny? Czy moja sytuacja oznacza jakieś komplikacje? Zagrożoną ciążę? Zaczynam się martwic... Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zarodek jest zwykle widoczny już w 5-tygodniowej ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki (USG podaje wiek ciąży już z uwzględnieniem dodatkowych dwóch tygodni, jakie mijają zwykle od pierwszego dnia miesiączki do zapłodnienia).

Myślę, że powinna Pani umówić się na kontrolne badanie za ok. 2 tygodnie. Możliwe, że wtedy będzie już można zobaczyć zarodek. Jeśli jednak nadal nie będzie on możliwy do uwidocznienia, lekarz najprawdopodobniej rozpozna tzw. puste jajo płodowe. Jest to stan, w którym zarodek obumiera na bardzo wczesnym etapie rozwoju, tak iż nigdy nie udaje się zobaczyć go w USG. Dochodzi po jakimś czasie do poronienia lub też wykonuje się łyżeczkowanie jamy macicy. Sytuacja ta rzadko kiedy powtarza się w kolejnej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!