Abrazja, mięśniak

Witam,
mam 31 lat. Od 7 lat zmagam się z mięśniakiem, obecnie ma 2cm, krwawienia miesiączkowe są bardzo obfite, co spowodowało że mam anemie od "X" czasu, zdecydowałam się na tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Od 5 miesięcy je zażywam, miesiąc temu zrobiłam badania cytologiczne, na wyniku napisali, że mam powtórzyć badanie z powodu wielu erytrocytów, po badaniu krwawiłam przez ok 5dni, przedtem przy cytologi nigdy mi się to nie zdarzyło.
Lekarz spróbowała pobrać jeszcze raz, okazało się że szyjka jest bez zarzutów, ale przy wymazie znów zaczęłam krwawić,lekarz mnie skierował na abrazję szyjki macicy. Czego mam się spodziewać, jestem przerażona? Moja krew to: leukocyty 7,5, erytrocyty 5,11, hemoglobina 11,8, hematokryt 37,5, mcv 73,4, mch 23,1, mchc 31,5, rdw 19,6 płytki 226.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarz skierował Panią na zabieg abrazji (wyłyżeczkowania) jamy macicy i kanału szyjki macicy zapewne po to, by sprawdzić, czy nie cierpi Pani na przerost endometrium (bony śluzowej macicy), który może być przyczyną ciągle pojawiającego się krwawienia. Stan ten objawia się właśnie krwawieniami z dróg rodnych i występuje zazwyczaj u kobiet po menopauzie oraz wiąże się z ryzykiem raka endometrium (na szczęście zazwyczaj diagnozuje się sam przerost, bez raka). Patolog, na podstawie oceny obrazu wyskrobin z jamy macicy pod mikroskopem, będzie mógł zweryfikować to podejrzenie.

Nie wydaje mi się, by badanie cytologiczne mogło spowodować krwawienie, jego wystąpienie po pobraniu wymazu z szyjki macicy było raczej incydentalne.

Pozdrawiam serdecznie!