Abrazja szyjki, interpretacja wyników

Witam, niedawno leżałam w szpitalu, miałam usuwany polip szyjki macicy, ale na wypisie jeszcze pisało, że miałam robioną abrazje diagnostyczną kanału i szyjki macicy. I wycinki z tarczy szyjki macicy. Niestety, nie bardzo wiem o co z tym wszystkim chodzi. Co to oznacza czy miałam łyżeczkowanie macicy - to to samo co abrazja macicy? W jakim celu wykonuje się abrazję macicy?
Moje wyniki z krwi: leukocyty 8,4 x10^3/ul , erytrocyty 4,57 x10^6/ul , hemoglobina 13,4 g/dl , hematokryt 39,4% , mcv 86,2 fl , płytki 250x10^3/ul chciałabym wiedzieć czy moje wyniki są w normie ?
I jeszcze jedno pytanie czy gdybym była w początkowej ciąży to przez tą abrazje bym ją straciła? Jaki w ogóle może być wpływ abrazji macicy na stan zdrowia i samopoczucie? Czy jest to mocno inwazyjne? Bardzo proszę o pomoc. I z góry serdecznie dziękuję.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Rutynowo jest tak, że wszelkie zabiegi i operacje ginekologiczne wykonuje się u pacjentek w pierwszej fazie cyklu (czyli w okresie od pierwszego dnia miesiączki do owulacji). Daje to pewność, że kobieta nie jest w tym czasie w ciąży.
Podczas zabiegu usuwania polipa szyjki macicy poza usunięciem samego polipa, pobraniem wycinków z tarczy szyjki macicy z obszarów poza polipem, wykonuje się wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy i tylko szyjki. Nie pobiera się materiału z jamy macicy.
Tak więc na badany histopatologicznie materiał składają się: polip szyjki, wycinki z tarczy szyjki macicy i wyskrobiny z kanału szyjki. Jest to związane z określeniem pełnego profilu onkologicznego szyjki. Polipy szyjki powstają w zdecydowanej większości na podłożu przewlekłego procesu zapalnego. Mogą one maskować powstanie nowotworu złośliwego. Dlatego tak ważne jest zbadanie histopatologiczne całej błony śluzowej szyjki macicy, też i kanału.

Podane wyniki morfologii krwi są prawidłowe - zresztą, gdyby było inaczej mogłaby Pani być zdyskwalifikowana z zabiegu do czasu ich poprawy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wyniki morfologii są prawidłowe. Robi się je kontrolnie przed zabiegiem, aby wykluczyć duże nieprawidłowości czy stan zapalny w podstawowej morfologii.

Trzeba odróżnić abrazję macicy od abrazji szyjki macicy. Abrazja macicy znana także jako zabieg wyłyżeczkowania polega na złuszczeniu endometrium w jamie macicy. Często kojarzy się on np. ze sposobem na leczenie niepłodności. U Pani jama macicy nie była łyżeczkowana. Łyżeczkowana była jedynie szyjka macicy, z której poza usunięciem samego polipa, pobrano wycinki z tarczy szyjki macicy z obszarów poza polipem. Zabiegi takie wykonuje się w pierwszej części cyklu, nie była więc Pani w ciąży, bo nie doszło jeszcze do owulacji a ty samym do zapłodnienia.

Polipy usytuowane w szyjce macicy najczęściej powstają z powodu nadmiaru estrogenów. Często mają wielkość wiśni. W pierwszym etapie leczenia stosuje się często leczenie hormonalne, które powinno prowadzić do zmniejszenia polipów. Jeśli ono nie pomoże, wtedy stosuje się histeroskopię, czyli bardziej nowoczesną i mniej inwazyjną metodę leczenia polegająca na usunięciu polipów oraz abrazję czyli złuszczenie endometrium. W skrajnych przypadkach, jeśli pobrane wycinki zawierają komórki nowotworowe, konieczne może być nawet usunięcie całej macicy. U Pani pobrano polip i wycinki z jego okolic do badania patomorfologicznego czyli wykonywanego pod mikroskopem. Za jakiś czas będzie mogła Pani odebrać wynik. Polipy szyjki często powstają w wyniku zapalenia, czasami mogą być one oznaką procesu nowotworowego.

Polipy dzielą się na szyjkowe czyli te powstające w szyjce macicy oraz endometrialne, czyli te, które powstają w jamie macicy. Te powstające w jamie macicy zazwyczaj pojawiają się u kobiet po menopauzie.