ADENOMATOID NODULE a zajście w ciążę

Witam.
Mam guza w prawym płacie tarczycy, odebrałam dziś wyniki biopsji- ADENOMATOID NODULE Z CECHAMI ZWYRODNIENIA. Mam od dawna niemal wszystkie objawy niedoczynności tarczycy, ale moje TSH wynosi 0,989. Czy ten rodzaj guza jest czynny hormonalnie? Czy wymaga dalszego leczenia hormonami?
Onkolog powiedział, że powinien być z czasem usunięty, bo mam go przy tchawicy i zacznie mnie podduszać, ale dokładne leczenie zostawił endokrynolog, a u niej wizytę mam za 3 m-ce. Jakie badania mogę zrobić jeszcze "sama z siebie", na jakie leczenie mam się przygotować?
Dodam, że mam jeszcze guzy w piersiach rozpoznane jako FIBROADENOMA, jestem już po 2 operacjach i po półtora roku od ostatniej operacji mam w piersiach 4 nowe guzy.
Czy te dwa rodzaje guzów są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane? Czy ten rodzaj guza tarczycy może uniemożliwiać mi zajście w ciążę? Od roku staram się bez skutku o dziecko, ponieważ onkolog uznał, że ciąża pomoże na moje dolegliwości z piersiami.
Bardzo proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Mam guza w prawym płacie tarczycy, odebrałam dziś wyniki biopsji- ADENOMATOID NODULE Z CECHAMI ZWYRODNIENIA. Mam od dawna niemal wszystkie objawy niedoczynności tarczycy, ale moje TSH wynosi 0,989. Czy ten rodzaj guza jest czynny hormonalnie? Czy wymaga dalszego leczenia hormonami?
Onkolog powiedział, że powinien być z czasem usunięty, bo mam go przy tchawicy i zacznie mnie podduszać, ale dokładne leczenie zostawił endokrynolog, a u niej wizytę mam za 3 m-ce. Jakie badania mogę zrobić jeszcze "sama z siebie", na jakie leczenie mam się przygotować?
Dodam, że mam jeszcze guzy w piersiach rozpoznane jako FIBROADENOMA, jestem już po 2 operacjach i po półtora roku od ostatniej operacji mam w piersiach 4 nowe guzy.
Czy te dwa rodzaje guzów są ze sobą w jakikolwiek sposób powiązane? Czy ten rodzaj guza tarczycy może uniemożliwiać mi zajście w ciążę? Od roku staram się bez skutku o dziecko, ponieważ onkolog uznał, że ciąża pomoże na moje dolegliwości z piersiami.
Bardzo proszę o poradę.

Witam!
Wykryta u Pani zmiana ma charakter łagodny, występuje w populacji stosunkowo często i nie wpływa na płodność. Jest raczej nieczynna hormonalnie (o czym świadczy chociażby wynik badania TSH) i leczenie go (operacyjne) konieczne jest wtedy, gdy wywołuje objawy uciskowe. Nie jest to też zmiana nowotworowa. Nie ma konieczności, by robiła Pani badania na własną rękę już przed wizytą u endokrynologa. Rozpoznane u Pani guzki w piersiach to najczęstszy typ zmian u młodych kobiet. Nie wymagają one leczenia jeśli tylko nie wywołują negatywnego efektu kosmetycznego. Nie mają one też związku z guzkiem tarczycy ani z problemami z płodnością. W związku z kłopotami z zajściem w ciąże, proponuję wizytę u ginekologa, który zleci podstawowe badania (przede wszystkim hormonalne), by ustalić, co może być przyczyną tego stanu.
Pozdrawiam serdecznie!