Agresja słowna w stosunku do dziadka tyrana

Mam 20 lat, mieszkam od roku z dziadkami, moja babcia wyjechała, zostałam sama z dziadkiem-tyranem, przychodzi do mnie codziennie od roku i mówi o mnie same złe rzeczy, każe dziękować za "szczerość, nie głaskanie", mówi "możesz mnie nienawidzić, ale się nauczysz." Przez cały rok, gdy mówił, ja siedziałam cicho. Wczoraj wyszedł ze mnie potwór, nazwałam go "szmatą, idiotą", trzymałam się przez życie zasad, ale widzę, że "nauki" dziadka sprawiają, że budzi się we mnie zło. Dlaczego tak jest?

Wyrażenie dziadkowi wprost, w rozmowie wszystkich uczuć będzie niezwykle trudne, szczególnie że, jak przypuszczam, może nie być chętny do słuchania. Może spróbuje Pani przelać swoje myśli i uczucia na papier? Napisać list do dziadka. Proszę dać sobie na to kilka dni, może napisać kilka wersji, tak aby w ostatecznej wersji mogły wybrzmieć różne tony i uczucia, a nie tylko gniew, który jest "na wierzchu".
Nie ma gwarancji, że przez taki list dotrze Pani do dziadka i nakłoni go do zmiany czy choćby rozmowy, ale warto spróbować. Minimum, które może Pani zyskać, to poukładanie sobie w głowie i w sercu tego, co się dzieje. Być może jeśli Pani "wyjmie z siebie" i wyrazi to kłębowisko emocji, będzie też mniej narażona na wybuchy i utratę kontroli, które na pewno nie są przyjemne.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Psychologia

Może warto byłoby pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania, jest Pani już dorosła i nie musi Pani wysłuchiwać obelg z którymi się Pani nie zgadza. Jednak reagowanie agresją na zachowanie dziadka nie jest dobrym rozwiązaniem, a może jedynie pogorszyć sytuację.