Aktywność fizyczna a skolioza

Witam! Mam 19 lat i czytałam dużo na temat skoliozy. Mam skoliozę i prawą nogę krótszą. Na WF pielęgniarka dała mi grupę Bk, ale ja ćwiczę na WF, wykonuję wszystkie ćwiczenia i nie chcę mieć takiej grupy. Na WF idzie mi lepiej niż niektóre osoby zdrowe. Mam takie pytanie, czy jeżeli mam tę skoliozę, czy to jest jakiś problem w wyborze zawodu. Pielęgniarka powiedziała mi, że nie mogę pracować w biurze i jak będę chciała mieć dziecko to muszę zgłosić się do ortopedy, bo to jest wg niej duży wysiłek i dużo pracy. Ja chciałaby pracować w policji, ale nie wiem, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania odnosząc się do Pani przypadku. Ważne byłoby, aby uzyskać dodatkowe informacje: kiedy po raz pierwszy stwierdzono skoliozę, czy była leczona, jak duży jest kąt skrzywienia oraz jak duże jest skrócenie kończyny. Odpowiedzi na wszystkie pytania w znacznym stopniu zależą od tych czynników, a także od lekarza kwalifikującego na komisji lekarskiej. Postępowanie może się różnić w zależności od stanu danej osoby. Proponuję udać się do ortopedy, gdzie będzie można dokładniej ocenić wpływ skoliozy na dalsze wybory życiowe. Pozdrawiam