Aktywność fizyczna a tycie

Witam, mam na imię Marta, mam 27 i ważę 97kg. Nie mam pojęcia kiedy przytyłam tak dużo. Od zawsze byłam pulchna. Ale przed ciążą waga unormowała się na 70kg i nie tyłam, w ciąży przytyłam 20kg ale po pół roku wróciłam do starej wagi. Następnie dostałam pracę, żyłam w stresie, mało spałam, bardzo mało jadłam no i schudłam 5kg. Następnie stresy minęły i zaczęłam odżywiać się normalnie. Mimo pracy (w pracy jest jak na siłowni, wracałam do domu jak po treningu), jeżdżeniu na rowerze i częstych spacerów, tyłam. Od roku pracuję tylko na pół etatu, tyję coraz bardziej. Trenuję codziennie na orbitreku, nie objadam się, zwracam uwagę na to co jem, jednak nadal tyję. Nie wiem co robić? Jestem załamana. Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Nie podała Pani wzrostu, więc ciężko mi stwierdzić, jakiego stopnia ma Pani nadwagę/otyłość.

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.

Zdarzają się jednak przypadki kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
• neuroleptyki
leki antydepresyjne
• leki przeciwpadaczkowe
sterydy, progestageny,
dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Wiele osób utrzymuje, iż do ich otyłości “przyczyniły się geny”.
Obecnie uważa się, iż czynnik genetyczny odpowiada za wystąpienie nadmiernej masy ciała w 25-40%.

Podsumowując do nadwagi i otyłości prowadzić może:
- siedzący tryb życia
- rzadkie spożywanie posiłków, lecz o dużej kaloryczności
- nadmiar tłuszczu i cukrów w diecie
- niewielka aktywność fizyczna.
Radziłabym jednak przed podjęciem diety, skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.
Jeśli badania okażą się prawidłowe - proszę napisać jeszcze raz, wtedy zajmiemy się Pani sposobem odżywiania.

POZDRAWIAM CIEPŁO