Alergia, astma u wcześniaka?

Witam, piszę ponownie. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi pomogła i mnie pocieszyła. Chce jeszcze dodać, że zawsze przy kaszlu, który u niej występuje nie ma gorączki, ani stanu podgorączkowego. Natomiast mam jeszcze pytania. Mała urodziła się w 35 tygodniu z wagą 2200gr. (ponieważ miałam gestozę) z zaburzeniami oddychania, tj. opis z karty to niewydolność oddechowa RDS pneumonia wrodzona. Wymagała pobytu w cieplarce i żywienia pozajelitowego. Czy to może mieć wpływ na jej teraźniejsze kaszlenie i astmę? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry Pani

RDS wywołuje brak surfaktantu, jest to typowe zaburzenie u dzieci urodzonych zbyt wcześnie. Niestety wiąże się z dosyć poważnym uszkodzeniem nabłonka oddechowego, który potrafi się regenerować przez wiele miesięcy. Jednak teraz w wieku 2 lat już powinien być odbudowany, chociaż dalej może nie dawać pełnej ochrony przez alergenami i patogenami stąd częste infekcje (o ile to są infekcje).
Żywienie pozajelitowe nie pozwala organizmowi zdobyć prawidłowej flory bakteryjnej co powoduje, że maluch jest skolonizowany przez przypadkowe drobnoustroje. To również może wpływać na zwiększoną tendencję do alergii jak i infekcji.
Jeśli mała była karmiona piersią przez przynajmniej 6 miesięcy to efekt żywienia pozajelitowego powinien zostać zniesiony.

Pozdrawiam