Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Alergia, tylko na co?

Mój 6-letni syn ciągle choruje. W ubiegłym roku miał usunięty 3. migdał i przycinane dwa podniebienne, niestety to nie przyniosło poprawy, nadal niemal ciągle ma katar i często kaszle, co jakiś czas pojawia się zapalenie prawego ucha. Lekarz rodzinny podejrzewał alergię jednak testy wziewne niczego nie wykazały. Obecnie wyrzuciliśmy z domu dywany, pościel i materac zmieniliśmy na antyalergiczne, często myję podłogi i wietrzę mieszkanie, a syn nadal ma katar i kaszel - o większym natężeniu wieczorem i nocą (jednak nie jest to spowodowane zmianą temperatury, bo utrzymujemy stałą). Nie wiem czego jeszcze próbować, żeby liczyć na poprawę. Cały czas jest na lekach antyalergicznych. Nadmienię, że ma także bardzo suchą skórę, gdybym codziennie go nie smarowała odpowiednim preparatem to sypałoby się z niego, nawet z powiek. Proszę o poradę. Czy może to być alergia pokarmowa?

ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Przy wątpliwości, co do alergicznego pochodzenia kataru - można wykonać badanie cytologiczne wymazu z nosa, co rozstrzygnie wątpliwości. Kaszel budzący w nocy i nad ranem jest częstym objawem astmy oskrzelowej. 

W celu dalszej diagnostyki proponuję wykonanie śródskórnych testów alergicznych (pomimo ujemnych wziewnych), oznaczenie poziomu IgE w surowicy oraz w miarę możliwości badania spirometrycznego - pozwoli to na wykluczenie bądź potwierdzenie wymienionych rozpoznań. Sucha skóra jest typowa dla alergika - może występować w różnych jej postaciach. Prócz natłuszczania proponuję używać specjalnych płynów natłuszczających do mycia - dostępnych w aptekach, a zrezygnowanie ze zwykłych mydeł.

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy