Alergia u partnera a odżywianie w ciąży

Witam. Razem z partnerem myślimy o powiększeniu rodziny. Mój partner ma alergię na jajka. Czy powinnam wykluczyć je z diety podczas ciąży? Czy jedzenie przeze mnie jajek w czasie ciąży badź karmienia może być szkodliwe dla dziecka? Sama nie mam żadnych alergii. Jaka jest szansa, że moje dziecko będzie miało alergię na jajka i czy można temu zapobiec? Z góry dziękuję za odpowiedź, Justyna

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli jedno z rodziców ma alergię, szansa na to, że wsytąpi ona również u dziecka wynosi ok. 55%. Głównym mechanizmem za to odpowiedzialnym jest dziedziczenie (geny) - czynnik, na który nie mamy żadnego wpływu. Powoli zaczyna się też mówić o związku diety matki w czasie ciąży z objawami alergii u dziecka, jest to jednak kwestia mało zbadana i póki co niepewna. W każdym razie na pewno nawet jeśli dziecko odziedziczy alergię po ojcu, to spożywanie przez Panią jajek w czasie ciąży nie spowoduje wystapienia u niego żadnych wad. Ograniczając w ten sposób swoją dietę, ryzykowałaby Pani natomiast niedobór ważnych składników pokarmowych. Jeśli zaś uczulenie pojawi się u noworodka/niemowlęcia w czasie karmienia piersią - odstawi Pani wtedy podejrzane o wywołanie go produkty.

Pozdrawiam serdecznie!