Alkohol a schizofrenia

Jak alkohol wpływa na przebieg schizofreni czy może on bardzo pogorszyć stan chorego i tyn samym spowodować że nie będzie remisji

Witam. Alkohol ma bardzo wielki wpływ na schizofrenie. Po pierwsze przyśpiesza wystąpienie objawów zwiastunowych, nasila te objawy. Po drugie jeśli postanowisz odstawić leki, dodatkowo przyśpieszy to powrót objawów choroby. Jeśli postanowi pan łączyć leki z alkoholem to wystąpi działanie niepożądane. Nie należy łączyć zwłaszcza neuroleptyków z alkoholem i innymi używkami, gdyż może to zniwelować ich działanie bądź też na odwrót nasilić ich działanie. Dodatkowo zagraża to życiu.

Nadużywanie alkoholu nawet przez osoby zdrowe może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Problem ten jest szczególnie istotny u osób chorych, na przykład na schizofrenię. Przyjmowanie alkoholu wiąże się wówczas z całościowym pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego, a tym samym z mniejsza szansa na remisję. Istotne znacznie ma tez związek używania alkoholu z farmakoterapią. Alkohol może wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami i zaburzać ich działanie lub wywoływać efekty uboczne (będące potencjalną przyczyną odstawiania leków). Ponadto nadużywanie alkoholu przez osoby ze schizofrenią często wiąże się z pomijaniem dawek leków, co dodatkowo obniża efektywność leczenia. Podsumowując - alkohol na różne sposoby wpływa niekorzystnie na przebieg schizofrenii i zmniejsza szanse na uzyskanie remisji, stąd zachęcamy wszystkich pacjentów do utrzymania abstynencji w tym zakresie.