Alkoholizm w rodzinie, kłopoty w związku - jak sobie z tym poradzić?

Mam 24 lata i jestem kobietą. Ostatnio chodzę bardzo przygnębiona, ponieważ mam wrażenie, że wszystko mnie przerasta. Mój ojciec jest alkoholikiem odkąd pamiętam, jestem z tego powodu bardzo nerwowa, ciągle słyszę awantury w domu i ciąglę czuje odór alkoholu. Wszystko mi się nakłada, ponieważ bronię pracy licencjackiej i potrzebuję teraz spokoju w domu, poza tym zdaję prawo jazdy już 6 raz i jest to dla mnie nie lada wyzwanie jechać na taki egzamin, pocą mi się ręce i jestem wtedy zestresowana.

Mało tego, chodzę z chłopakiem 6 lat, planowaliśmy niedawno nawet jakiś skromny ślub ze względu na moją sytuację w domu, ale przestało nam się układać, boję się, że mnie rzuci. Jestem w dołku psychicznym. Proszę o pomoc. Myślałam też o samobójstwie, ale boję się tego zrobić, że mnie odratują. Nie przyjmuję żadnych leków, a u psychologa byłam raz w życiu, bo mam jakiś opór, żeby tam iść i się tak żalić.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Rzeczywiście, złożyło się na siebie sporo stresów naraz. Proponowałabym Pani wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego i spotkanie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Pani opór przed takim "żaleniem się" jest naturalny, ale rozmowa ze specjalistą nie musi mieć przecież takiego charakteru. Proszę spotkać się z psychologiem jak na konsultację, dzięki której łatwiej będzie Pani zdać egzamin, podjąć decyzję, jak dalej postepować wobec alkoholizmu ojca (czy z nim nadal mieszkać, jak sobie poradzić z tą sytuacją), rozwiązać konflikty w związku (czy kochacie się Państwo i macie wspólne plany na przyszłość, czy jest to relacja zależnościowa) itp.

Gorąco namawiam do wizyty u specjalisty i trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie problemu!
(oraz za egzamin:))