Alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego?

Czy istnieje jakaś alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Oczywiście! Dysponujemy różnymi środkami pozwalającymi zmniejszyć ból w czasie porodu, aczkolwiek znieczulenie „do kręgosłupa” jest najbardziej efektywne w przypadku silnych bólów. Bardzo ważne są zrozumienie fizjologii porodu oraz odpowiedni sposób oddychania (objaśnienia położnej i lekarza – psychoprofilatyka). Ból w I okresie porodu można tez zmniejszyć, biorąc ciepłą kąpiel. Innym, farmakologicznym środkiem przeciwbólowym, podawanym w czasie porodu, jest petydyna w formie zastrzyku domięśniowego.