Amoksycylina i azytromycyna a starania o dziecko

Wraz z żoną chcemy starać się o dziecko. Około miesiąca temu zachorowałem na przeziębienie, brałem leki takie jak ibuprom, strepsils. Około 2 tyg. temu ponownie zachorowałem, tym razem mocniej. Nie pomógł coldrex, ibuprom, orofar i musiałem wziąć antybiotyk - Duomox 1000. Po pięciu dniach nie było poprawy i dostałem w zamian drugi Azitrolek 500 (3 dniowy). Czy opisane przeze mnie leki mają wpływ i jaki na jakość plemników? Czy powinniśmy z żoną odczekać ileś czasu? Jeśli tak to ile? Jeśli doszło by do poczęcia czy może to mieć wpływ na dziecko? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Oba zastosowane antybiotyki, czyli amoksycylina i azytromycyna nie powinny mieć negatywnego wpływu na jakość nasienia. Nie ma szczególnych zaleceń co do konieczności zastosowania przerwy między zażywaniem antybiotyku a staraniem się o ciążę. Jeżeli niepokoicie się o możliwość wystąpienia ewentualnych powikłań (choć nie powinno takich być, bo leki są bezpieczne) należy odczekać około 7-10 dni od końca zażywania antybiotyku. Pozdrawiam