Analiza wyników badania RTG oraz badania kręgosłupa szyjnego u 31-latki
Witam, chciałabym się dowiedzieć co to znaczy w badaniu rtg: niewielkie wpuklanie się blaszek granicznych w obreb. trzonów; zaostrzenie krawędzi trzonów; dyskopatia; dyskretny kręgozmyk na wysokości L5-S1. Oraz drugie badanie kręgosłupa szyjnego: zniesienie fizjologicznej krzywizny kr. szyjnego; rowek dla tętnicy kręgowej na tylnym łuku atlasu. będę wdzięczna za pomoc. pozdrawiam

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na współistnienie patologii o charakterze zwyrodnieniowym oraz przeciążeniowym wynikających z nadmiernej eksploatacji kręgosłupa. Ucisk na struktury nerwowe może powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe w kończynach dolnych lub nawet w wyższych partiach ciała. Najczęściej oprócz bólu pojawiają się drętwienia, zaburzenia czucia i parestezje. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja z neurochirurgiem.