Analiza wyniku badania RTG płuc u chorego na cukrzycę
Witam, mam 62 lata, prowadzę dość aktywny tryb życia (praca fizyczna na działce), nie piję i nie palę. Staram się stosować dietę cukrzycową (cukrzyca typu 2). Mam żylaki, gdy jestem bez ruchu to puchną mi nogi przy kostce. Zażywam Atoris, Vesel Due F oraz Glucophage. Proszę o analizę wyniku RTG płuc:" Wzmożenie rysunku naczyniowo-oskrzelowego płuc. Nieco pogrubiała szczelina międzypłatowa pozioma płuca prawego. Aorta sklerotyczna" Dziękuje i Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu
Lek. Krzysztof Szmyt
88 poziom zaufania
Witam,
Szanowny Panie, ważny jest kontekst wykonywanego badania. Wynik moze wskazywać na zmiany zapalne badz pozapalne w płucach. Zalecałbym jednak wizyte u lekarza zlecajacego badanie. Pozdrawiam
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli