Zapytaj lekarza

7 1 3 , 8 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Anemia i hemoliza

Mam chorą siostrę cioteczną.Wykryto u niej silną anemię i hemolizę. Podają jej krew. Gdy ją dostanie wtedy czuje się dobrze ale trwa to 3, 4 dni, potem jest źle. Nie może chodzić, duszno jej a skóra ma kolor żółto-zielony. Nie przyswaja żelaza ani żadnych witamin. Hemoglobina jest bardzo niska i ciągle spada. Najbardziej martwie się tym, że oczy jej są bardzo podkrążone i chudnie w ciagu 6 tygodni spadła na wadze 7 kg i nadal traci. Obawiam się najgorszego czyli raka i że życie z niej ucieka a ona ma 37 lat. Co robić i co to może być.
KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Czy wykryto co jest przyczyną hemolizy? Najważniejsze jest określenie co powoduje rozpad krwinek czerwonych i usunięcie przyczyny. Jeśli uda się usunąć przyczynę wszystko powinno wrócić do normy. Przyczyn rozpadu krwinek może być bardzo dużo od zakażeń np. CMV, mykoplazma, E. coli O157 H7 po białaczki limfatyczne i chłoniaki. Dlatego należy wytrwale poszukiwać przyczyny a do czasu jej znalezienia utrzymywać chorą przy możliwie wysokiej hemoglobinie (przetoczenia).

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy