Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Anemia po infekcji pierwotniakiem Giardia lamblia

Mam pytanie, czy przy HGB 9,0 jest anemia? I czy jeśli mam anemię i lamblie, czy to coś poważnego??? Czy te dwie choroby razem są niebezpieczne? Codziennie boli mnie głowa, słabo się czuję, nie mam apetytu, jest mi niedobrze, boli mnie brzuch... często mnie boli w okolicach mostka... mam wysokie ciśnienie... bolą mnie mięśnie, czy to, co się ze mną dzieje, jest groźne??? Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam!

Tak, stężenie hemoglobiny we krwi wynoszące 9 g/dL świadczy o niedokrwistości. Jeśli infekcja pierwotniakiem Giardia lamblia trwała długo, przewlekle utrzymywała się biegunka, to w jej efekcie mogło dojść do rozwoju anemii.

Koniecznie należy jednak wykluczyć inne przyczyny niedokrwistości - jak np. obfite miesiączki, niedobory żelaza w diecie, choroby krwi. Bóle brzucha, brak apetytu, osłabienie mogą wynikać z zarażenia lamblią i powinny ustąpić po wyleczeniu lambliozy.

Bóle za mostkiem wymagają diagnostyki - mogą one wynikać z niedokrwistości, wpływ mogą mieć także czynniki emocjonalne. Nie podała Pani wartości ciśnienia tętniczego - jeśli jest ono podwyższone, to należy zdiagnozować przyczynę tego stanu i podjąć odpowiednie leczenie.

Proszę się nie martwić - niedokrwistość i lamblioza są wyzwaniem, któremu organizm młodej osoby z bez problemu powinien sprostać przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Ważne, aby o wszystkich opisanych tu dolegliwościach powiedziała Pani swojemu lekarzowi rodzinnemu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy