Anemia po infekcji pierwotniakiem Giardia lamblia

Mam pytanie, czy przy HGB 9,0 jest anemia? I czy jeśli mam anemię i lamblie, czy to coś poważnego??? Czy te dwie choroby razem są niebezpieczne? Codziennie boli mnie głowa, słabo się czuję, nie mam apetytu, jest mi niedobrze, boli mnie brzuch... często mnie boli w okolicach mostka... mam wysokie ciśnienie... bolą mnie mięśnie, czy to, co się ze mną dzieje, jest groźne??? Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam!

Tak, stężenie hemoglobiny we krwi wynoszące 9 g/dL świadczy o niedokrwistości. Jeśli infekcja pierwotniakiem Giardia lamblia trwała długo, przewlekle utrzymywała się biegunka, to w jej efekcie mogło dojść do rozwoju anemii.

Koniecznie należy jednak wykluczyć inne przyczyny niedokrwistości - jak np. obfite miesiączki, niedobory żelaza w diecie, choroby krwi. Bóle brzucha, brak apetytu, osłabienie mogą wynikać z zarażenia lamblią i powinny ustąpić po wyleczeniu lambliozy.

Bóle za mostkiem wymagają diagnostyki - mogą one wynikać z niedokrwistości, wpływ mogą mieć także czynniki emocjonalne. Nie podała Pani wartości ciśnienia tętniczego - jeśli jest ono podwyższone, to należy zdiagnozować przyczynę tego stanu i podjąć odpowiednie leczenie.

Proszę się nie martwić - niedokrwistość i lamblioza są wyzwaniem, któremu organizm młodej osoby z bez problemu powinien sprostać przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Ważne, aby o wszystkich opisanych tu dolegliwościach powiedziała Pani swojemu lekarzowi rodzinnemu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.