Anemia przy prawidłowym wyniku żelaza we krwi

Dzień dobry, zwracam się z prośbą o interpretację wyników. Ponad rok temu stwierdzono u mnie anemię oraz silny niedobór żelaza. Jednak moja nowa lekarka zasugerowała, iż przy wynikach: RBC - 3,74 (n. 4,20-5,40), HGB - 11,5 (n. 12,0-16,0), HCT - 33,0 (n. 37,0-50,0), MCV - 88 (n. 80-98), MCH - 30,6 (n. 27,0-31,0), może to być inny rodzaj anemii niż z niedoboru żelaza (choć żelazo wciąż mam poniżej normy). Dodatkowo leczę się na niedoczynność tarczycy. Co Pan/Pani o tym sądzi? Czy powinnam się martwić? Pozdrawiam serdecznie, Karolina
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Aktualne wyniki wskazują, że ma Pani łagodną niedokrwistość. Obraz krwinek czerwonych sugeruje, że anemia nie jest wynikiem niedoboru żelaza (parametr MCV jest w normie, a w przypadku niedoboru żelaza zwykle jest poniżej normy). Uważam, że należałoby wykonać badania oceniające gospodarkę żelazem: żelazo w surowicy, ferrytyna, TIBC i w zależności od wyników podjąć decyzję co do dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.