Anoreksja i duża niedowaga

Witam. Mam koleżankę, która cierpi na anoreksję. Obecnie ma bmi równe 13. Jej waga to 35kg. Martwię się o nią, bo już ponad pół roku (tyle ją znam) obiecuje, że przytyje, a waga ani drgnęła. Zazwyczaj je większość rzeczy takich jak serki, owoce, warzywa. Chciałam zapytać czy jej stan może prowadzić do śmierci? Boję się o nią. I czy w związku z jej stanem mogą wyniknąć jakieś powikłania? Co grozi jej stanowi jeśli nie podejmie odzyskania wagi?

Witam serdecznie. Anoreksja jest niebezpieczna i w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Ważne jest aby była pod opieką lekarza psychiatry który określi stopień choroby jak i podejmie leczenie. Powikłań jest wiele. To że obiecuje nic nie zmieni bo ona nadal w lustrze widzi siebie jako osobę grubą. Wymaga pomocy specjalistów!
Proszę namówić ją na wizytę u specjalisty.
Pozdrawiam

Dzień dobry,

Tak, Pani koleżanka może umrzeć.
W Krakowie jest oddział, w którym pomagają osobom chorym z zaburzeniami odżywiania - Szp. Uniwersytecki w Krakowie, Pododz.Psychiatrii Psychodynamicznej.

Witaj
anoreksja jest chorobą śmiertelną. Twoja koleżanka powinna być pod opieką psychiatry i psychologa/psychoterapeuty rodzinnego. Osobami, które są za to odpowiedzialne są jej rodzice, a nie Ty. Piszę to, bo przeczuwam, że mocno przeżywasz tę sytuację, a niewiele możesz zrobić... Jeśli rozmowa z nią nie pomaga, porozmawiaj z jej rodzicami. I dbaj o siebie.
Pozdrawiam

Zaburzenia odżywiania są bardzo poważna choroba o podłożu psychologicznym. Nie jestem pewna czy koleżanka poradzi sobie sama z tym problemem. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychologa a potem dietetyka. Osoby chore mają lęk przed jedzeniem, boją się przytyć a po zjedzeniu czegoś ponad swoje plany mają wyrzuty sumienia, często kończy się całkowitym głodzeniem się . Proszę reagować i oddać koleżankę w ręce specjalistów.
Osoby z zaburzeniami odżywiania a szczególnie z anoreksją zawsze postrzegają siebie w innym świetle - są już bardzo chude a uważają że muszą jeszcze zgubić kilka kilogramów.
Radzę Pani nie czekać ani chwili dłużej i udać się o pomoc. Proszę poszukać w okolicy poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Anoreksja czy pociąga za sobą wiele chorób i wyniszcza organizm!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,

anoreksja jest chorobą, która może prowadzić najpierw do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a następnie do śmierci. Jest praktycznie niemożliwe, żeby Pani koleżanka sama sobie poradziła z chorobą. Warto, żeby spróbowała namówić ją Pani do podjęcia leczenia. Jeśli się to nie uda, zaalarmowanie jej bliskich może pomóc.
Specjaliści z którymi powinna pracować to psycholog i psychiatra. Czasami stan zdrowia pacjenta wymaga hospitalizacji.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html