Anoreksja leczona HTZ a ciąża

Witam,
mam 17 lat i od 2 choruję na anoreksję. Jest już znacznie lepiej: ważę 46 kg przy wzroście 1.67 cm (najniższa waga: 38 kg). Od niedawna leczę się na osteoporozę i zanik miesiączki (zatrzymanie półtora roku temu) poprzez hormonalną terapię zastępczą.
Czy pomimo braku okresu mogę zajść w ciążę? Czy tabletki, które przyjmuje (zawierające estradiol i dydrogesteron) mają na to jakiś wpływ? Czy muszę się dodatkowo zabezpieczać podczas stosunku?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Dawki hormonów stosowane w preparatach do hormonalnej terapii zastępczej różnią się od tych, które znajdują się w tabletkach antykoncepcyjnych. Dlatego środki te nie mają działania zabezpieczającego przed ciążą. Pani szansa na ciążę jest zmniejszona ze względu na chorobę, z którą się Pani zmaga, nie mniej istnieje ryzyko zapłodnienia, jeśli współżyje Pani bez zabezpieczenia.
Pozdrawiam serdecznie!