Antybiotyk a ciąża - zależności

W przerwie między braniem tabletek miałam grypę. Teraz, kiedy mam zamiar wziąć pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania przyplątała się chyba infekcja gardła i jutro idę do lekarza. Jeśli będę brała antybiotyk przez 7 dni przynajmniej, to kiedy mogę bezpiecznie zacząć współżyć??? Dodam, że jeszcze nie współżyłam i to by był mój pierwszy raz. Jeszcze jedno pytanko - czy, aby dostać receptę na tabletki muszę iść do ginekologa czy może mi pielęgniarka wypisać te tabletki??

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Może Pani, a nawet powinna normalnie rozpocząć branie tabletek po przerwie. Myślę, że nie będzie potrzeby brania antybiotyku przy niewielkiej infekcji górnych dróg oddechowych, jeśli jednak do tego dojdzie, to należy się dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą przez okres brania antybiotyku oraz do czasu wzięcia siedmiu tabletek, po skończeniu jego zażywania.

Tabletki może przepisać jedynie lekarz. Jeśli jednak miała już Pani przepisane tabletki wcześniej i chodzi jedynie o przedłużenie recepty, to nie musi być to lekarz ginekolog, a może być na przykład lekarz rodzinny.

Pozdrawiam serdecznie!