Antybiotyki w pierwszym trymestrze ciąży

Witam. Jestem w 8 tyg. ciąży. Niestety bardzo się przeziębiłam. Leczę się domowymi sposobami. Gdy pojawił się ból ucha poszłam do lekarza, który przepisał mi antybiotyk Augumentin 500+125. Mówiłam lekarzowi o ciąży. Czy powinnam brac antybiotyk, ponieważ mam wątpliwości, bo o ile wiem w pierwszym trymestrze nie powinno się zażywać żadnych leków. Proszę o odpowiedź. Joanna.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli tak zdecyduje lekarz, kobieta w ciąży może zażywać antybiotyki, choć nie wszystkie są równie bezpieczne. Zwykle lekarze ordynują pacjentkom antybiotyki z grupy penicylin (np. ampicylina, AUGMENTIN), nawet na początku ciąży. Unikają natomiast m.in. tetracyklin oraz sulfonamidów (np. biseptol, bactrim). Pod żadnym pozorem nie wolno zażyć na własną rękę specyfiku, który został po poprzedniej kuracji.