Antybiotykoterapia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych a plamienia

od marca biorę przyjmuję novynette. W tym miesiącu w 7 dniu cyklu, a przy drugiej tabletce z blistra zażywałam antybiotyk. W trakcie terapii antybiotykowej dwa dni pod rząd spóźniłam się z przyjęciem antykoncepcji o 3 godziny i o 6. 8 dni od przyjęcie pierwszej dawki antybiotyku współżyłam zabezpieczając się dodatkowo prezerwatywą. Dzisiaj (17 dzień cyklu, 12 dzień tabletki, 11 dni od antybiotyku) rano zaczęłam delikatnie krwawić, najpierw bladoróżowo, teraz ciemnobrązowo. Co może być przyczyną?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Plamienia mogą być wynikiem wahania poziomu hormonów związanego z antybiotykoterapią. Proszę pamiętać, że zarówno w trakcie stosowania antybiotyku jaki i przez kolejny tydzień należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.