Antykoncepcja po porodzie

Jestem 10 tygodni po porodzie. Nie karmię piersią. Dwa dni temu miałam krwawienie wyglądające jak miesiączka. Myśląc, że jest to pierwsza miesiączka, zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne (C****- dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Drugiego dnia krwawienie było słabsze, a trzeciego zupełnie ustało. Prawdopodobnie nie była to jeszcze miesiączka. Przyjęłam 2 tabletki.

Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Przerwać, czy kontynuować przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Trudno ocenić, czy krwawienie, które uznała Pani początkowo za miesiączkę, rzeczywiście nią było. Teoretycznie, po porodzie, brzy braku karmienia piersią, pierwsza miesiączka może wystąpić już po 6-8 tygodniach. Zakładając, że nie była to jeszcze prawdziwa, poprzedzona owulacją menstruacja, może Pani jednak przyjmować dalej tabletki z tego pierwszego opakowania, tyle tylko, że może Pani w tym czasie nie być w pełni zabezpieczona przed możliwością zajścia w ciążę. Po skończeniu opakowania, proszę zrobić 7-dniową przerwę i następnie rozpocząć kolejny blister, od którego działanie antykoncepcyjne będzie już zapewnione.
Pozdrawiam serdecznie!