Astma a dieta

Witam. Od kilku lat cierpię na astmę. Czy jest jakaś dieta? Nie chodzi mi o odchudzanie, nie mam problemów z wagą. Czy są jakieś szczególne składniki odżywcze, które trzeba zwiększyc w diecie? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W przypadku astmy zalecane jest zwiększenie w diecie antyoksydantów, inaczej zwanych przeciwutleniaczami.

Ważna jest przede wszystkim witamina C. Produkty w nią bogate to:
- czarne porzeczki
- kiwi
- papryka
- owoce cytrusowe: pomarańcze, grejfruty
- natka pietruszki.

Są to produkty, w które bardzo łatwo uzupełnić codzienną dietę.

Ponadto, dla astmatyków ważny jest beta-karoten. Duże jego ilości zawierają: marchew, warzywa zielone, jarmuż, rzeżucha, koperek, cykoria.

Witamina E również zmniejsza ryzyko oraz objawy astmy. Można ją znaleźć w olejach, orzechach oraz ziarnach.

Jeśli cierpi Pan/Pani na astmę to proszę także pamiętać o kwasach tłuszczowy omega-3 zawartych w takich produktach, jak tłuste ryby morskie, oliwa z oliwek.

Są to wszystko produkty łatwodostępne, zdrowe i pozwalające na zmniejszenie objawów astmy.

Pozdrawiam serdecznie.