Astma u mężczyzny a płodność

Czy astma oskrzelowa u faceta może przeszkadzać w zajściu w ciążę? Od kilku miesięcy staramy się o dziecko i nic. :(Co mam robić, łudzę się co miesiąc i nic. Proszę pomóżcie.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Sama astma jako choroba nie wpływa na płodność, jeśli jej nie towarzyszą inne zaburzenia. Jedynie rozważyć można taką możliwość jeżeli astma jest o ciężkim przebiegu i potrzebna jest doustna sterydoterapia (przy wziewnej jest to dużo mniej prawdopodobne). W przypadku takiego podejrzenia, warto wykonać najprostsze badanie ogólne nasienia - by sprawdzić czy jest w nim odpowiednia ilość plemników z prawidłową ruchomością.

Do rozszerzonej diagnostyki w kierunku zaburzeń płodności, lekarz jest zobligowany jeżeli para stara się regularnie o dziecko minimum rok czasu, ponieważ czasem zajście w ciążę wymaga czasu. Zwłaszcza niesprzyjający jest stres, wynikający z samego faktu nieudanych prób. Jeżeli po takim czasie w dalszym ciągu Państwo będą mieli problemy z zajściem w ciążę, w pierwszej kolejności prócz wspomnianego badania nasienia powoduje, Pani konsultacje u ginekologa w celu wykonania badania usg narządu rodnego oraz oznaczenia poziomu hormonów płciowych (prolaktyny, estrogenów, progesteronu, FSH, LF i testosteronu).

Tutaj znajdzie Pani artykuł pt. "Dieta dla płodności".

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!