Autoagresja i podejrzenie autyzmu u 4-latka

Synek mojej kuzynki ma 4 latka i słabo mówi, cały czas biega lub kręci sie w kółko, chodzi na palcach, nie potrafi bawić sie z innymi dziećmi, mówi o sobie w trzeciej os., często sie złości i bije sam siebie. Kuzynka chodzi od lekarza do lekarza, gdzie powinna sie udać, aby ktoś udzielił jej odpowiedniej pomocy? Czy to moze być autyzm?

Witam,
na podstawie opisywanych przez Panią objawów trudno jest postawić diagnozę. Tym bardziej, że rozpoznania u dzieci wymagają poszerzonych badań i opinii różnych specjalistów. Jeśli istnieje u dziecka podejrzenie zaburzeń rozwojowych ważny jest kontakt z poradnią pediatryczną. Jeśli kuzynka była w takiej poradni wskazana byłaby też konsultacja z neurologiem i psychiatrą dziecięcym.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam. Opóźniony rozwój mowy u 4-letniego dziecka, brak potrzeby kontaktu z rówieśnikami, potrzeba bycia w ciągłym ruchu (bieganie, kręcenie się w kółko), agresja i autoagresja to niepokojące symptomy i mogą świadczyć o zaburzeniach rozwojowych. Radziłabym udać się na badanie psychologiczno-pedagogiczne do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a żeby wykluczyć (bądź potwierdzić) autyzm, wskazane są konsultacje w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Powinna zrobić dokładne badania psychologiczne i neurologiczne. Koniecznie udać się do logopedy oraz terapeuty integracji sensorycznej i rozpocząć systematyczną terapię.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu